Afrykańskie upały dają się we znaki nie tylko nam, ale i zwierzętom. Suche, gorące powietrze, rozgrzany beton i asfalt dokuczają wszystkim. Szukamy sposobów by ułatwić sobie przetrwanie, a co z naszymi kotami? Koty pochodzą od zwierząt pustynnych, zatem całkiem nieźle sobie radzą z upałami. Co nie znaczy jednak, że nie będą odczuwać dyskomfortu w zbyt gorącym środowisku.
Jak pomóc kotu domowemu przetrwać gorące dni?
Koty mieszkające z nami pod jednym dachem mają dużo łatwiej niż ich dziko żyjący pobratymcy.
W mieszkaniu jesteśmy w stanie stworzyć takie warunki, by upał aż tak nie dawał się kotu we znaki.
• Woda do picia
Przede wszystkim zapewniamy stały dostęp do chłodnej wody, najlepiej użyć do tego celu fontann, które powodują, że ciągły ruch wody ją ochładza, w skrajnie wysokich temperaturach można dodać do zbiornika kilka kostek lodu. Pamiętaj jednak, że zbyt zimna woda może spowodować stan zapalny gardła.
• Otoczenie
Jeśli Twoje mieszkanie znacznie się nagrzewa pamiętaj by w ciągu dnia zamykać okna oraz zasłaniać zasłony lub opuszczać rolety. To spowoduje miłe ochłodzenie wnętrza, korzystne dla kota, ale także i dla ciebie.
• Legowisko
Możesz wykorzystać matę chłodzącą jako legowisko. Przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza kot może mieć ochotę na poleżenie na chłodnym posłaniu.
• Jeśli z jakiegoś powodu musisz mieć uchylone okna w upalne dni zastosuj wentylator, który schłodzi powietrze (pamiętaj, aby uchylone okna były zabezpieczone kratką przed kotem!)
• Jedzenie
Pamiętaj, że w wysokiej temperaturze mokre jedzenie szybciej staje się nieświeże. Dawaj więc kotu bardzo małe porcje, aby uniknąć zepsucia. Wychodząc na dłużej z domu pozostaw w miseczce raczej suchą karmę niż mokrą. Twój kot uniknie zatrucia, a resztki niedojedzonej mokrej karmy nie zepsują się, ani nie staną się pożywką dla much.
A co z kotami wychodzącymi lub dziko żyjącymi?
• Absolutnie trzeba zadbać o czystą wodę do picia. Ustaw w kilku zacienionych miejscach dość duże miski z wodą. Dobre zabezpieczenie ich przed słońcem zmniejszy jej parowanie oraz nieco obniży temperaturę. Pamiętaj, żeby były dość szerokie, koty nie lubią pić z misek, o krawędzie których opierają się ich wibrysy! Regularnie uzupełniaj wodę. Jeśli z misek będzie korzystać więcej kotów może być konieczne dolewanie jej kilka razy na dobę. Także regularnie myj miski. Woda w wysokich temperaturach staje się dobrą wylęgarnią drobnoustrojów. Możesz także dodać do wody elektrolity, które w upalne dni zwierzęta szybko tracą. Elektrolity dostępne są w każdej aptece oraz w sklepach zoologicznych.
• Stwórz warunki by koty mogły schronić się przed największym upałem, mogą ku temu służyć transportery ustawiony w zacienionych miejscach. Wybierz te o ażurowych ścianach by zapewnić przepływ powietrza. Zaaranżuj ogród tak, by kot mógł się schronić w zacisznym cieniu. Koty uwielbiają leżeć pod krzewami, które dają miłą ochronę przed słońcem. Możesz też zostawić trochę nieskoszonej trawy w cienistym miejscu, koty chętnie polegują w takim miejscu.
Czas upałów to trudny czas dla naszych kocich przyjaciół. Postarajmy się sprawić, by wysokie temperatury, były dla nich mimo wszystko przyjemne, wykorzystując podane wcześniej rady na upalne dni.